Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rozgwiazda - robot

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Robot o kształcie rozgwiazdy zmienia swoje kształty w zależności od otaczającego ją środowiska jak również od zniszczeń w jej budowe aby utrzymać się w stanie mobilności.

Image

{mosgoogle}

 Cztero nożna rozgwiazda robot stworzona przez Josh Bongard, Victor Zykov i Hod Lipson z Cornell University jest intensywnie rozwijania przez tworzenie nowego oprogramowania lepiej wykorzystujące jej możliwości.

Robot potrafi adaptować się do zmian terenu jak i własnej budowy, przykładowo będzie poruszał się na trzech nogach jeśli czwarta będzie uszkodzona lub zniszczona. 

Rozgwiazda stwarza nowe możliwości dla robotów autonomicznych szybko adaptujących się do zmian otoczenia jak to jest naturalne dla ludzi i zwierząt.

Większoś robotów nie potrafi dostosowac sie do tych zmian. Natomiast Rozgwiazda potrafi badać swoje możliwości i ograniczenia, które bierze pod uwagę przed planowaniem ruchu. Wiele opcji ruchumoże być możliwych ale nie każde są efektywne. Może poruszać się na 3 nogach a 4 używać do balansowania ciałem lub poruszać się jak krab.

Niestety obliczanie, zbieranie i przetwarzanie wszystkich informacji zajmuje sporo mocy obliczeniowej dlatego częś prac przeprowadzanych jest na komputerowych symulacjach. Inaczej rozgwiazda musiała by nosić na sobie całą elektronike. Co przy znacznej liczbie sensorów stawia inżynierom nowe wyzwania.

 

 
Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne