Jako środowisko programistyczne został wybrany program Dev-Pascal. Może nie jest to najlepszy program, jednakże w pełni darmowy, zawierający okienkowy edytor kodu źródłowego, podświetlanie składni, a także kompilator i debuger. Za jego pomocą możliwe jest tworzenie programów okienkowych i działających w konsoli.
Po zainstalowaniu programu, które nie powinno nikomu stwarzać problemów, należy przejść do utworzenia pierwszego projekty. Ponieważ program ma pewne niedogodności z tym związane, zostanie teraz omówione krok po kroku jak to zrobić. Proszę nie zrażać się wielością kroków, po ich wykonaniu wszystko będzie działać jak należy.
Naciśnij przycisk „New project” – kółeczko z kwadratem, trójkątem i kołem w środku.
Zaczynając swoją przygodę z Pascalem, będziesz pisał aplikacje konsolowe, zatem teraz należy wybrać „Console Application”.

WAŻNE! Program domyślnie daje nazwę „Project 1” – project spacja 1. Niestety Dev-Pascal nie działa poprawnie gdy w nazwie projektu, ścieżce zapisu projektu, programu pojawia się spacja, dlatego wszystkie spacje należy usunąć! Zatem dajemy naszemu projektowi jakąś krótką nazwę bez spacji. Projekt domyślnie chce się zapisać w dokumentach, jednak zapisanie go tam jest złym pomysłem, gdyż ścieżka folderu zawiera spacje, programy nie będą działać poprawnie. Najlepiej zatem stworzyć własny folder z krótką nazwą, bez spacji, bezpośrednio na którejś z partycji.


Kolejnym etapem jest nadanie projektowi ikonki. Bez niej program nie zadziała. Zatem prawym klawiszem myszy klikamy na utworzony projekt i wybieramy „Project options”

Teraz wybieramy „Load icon…” i wyszukujemy miejsce gdzie został zainstalowany Dev-Pascal, najczęściej jest to dysk C: Teraz wybieramy folder „Icons” i dowolną ikoną, zatwierdzamy.

Jeżeli wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie pierwszy program powinien się skompilować. Klikamy symbol ü , następnie „>>Execute<<” jeżeli mignęła nam czarna ramka, to znaczy że nasz pierwszy program zadziałał.
Teraz można przejść do pisania własnych programów.
ZAPAMIĘTAJ!
- W nazwie projektu nigdy nie może być spacji.
- W nazwie programu nigdy nie może być spacji.
- Każdy projekt musi mieć ikonę.
- Projekt musi zostać zapisany na jak najkrótszej ścieżce, najlepiej w stworzonym folderze o krótkiej nazwie bezpośrednio na którejś z partycji dysku.