Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Robotyka
robotyka.jpg Robotyka (ang. robotics) interdyscyplinarna dziedzina wiedzy obejmująca zagadnienia z dyscyplin naukowych i technicznych, a w szczególności mechaniki, systemów wizyjnych, automatyki, elektroniki analogowej i cyfrowej, sensoryki, cybernetyki, informatyki oraz kogniwistyki.

Proszę wybrać jedną z poniższych kategorii.

 • Robotyka domowa   ( 1 Artykuł )
  Roboty domowe to wszystkie inteligentne maszyny i konstrukcje pomagające nam w pracach domowych.
 • Robotyka militarna   ( 2 artykułów )
  Roboty militarne pojawiają się jako pierwsze na polu walki służą celom zwiadowczym - rozpoznanie terenu oraz lokalizacja przeciwnika. Stają się też ratownikami rannych żołnierzy, których robot może przenieść w bezpieczne miejsce poza rejon bezpośrednich walk.
  Policja używa robotów do przenoszenia oraz rozbrajania bomb.
 • Robotyka w medycynie   ( 3 artykułów )
  Roboty medyczne w niedalekiej przyszłości będą przeprowadzać skomplikowane operacje. Istotny rozwój tych konstrukcji przewidywany jest w misjach kosmicznych oraz podczas zmagań zbrojnych, gdzie robot będzie mógł zastąpić prace człowieka.
 • Festiwale robotów oraz Sumo Robotów   ( 7 artykułów )
  Kategoria zawiera informacje o odbywających się festiwalach robotyki oraz organizowanych zawodach sumo robotów.

  Sumo robotów to zawody organizowane od kilku lat również w Polsce przez uczelnie poznańską - Politechnika Poznańska. Zawodom towarzyszy festiwal robotów, pokazy artystyczne oraz wystawy firm z branży robotyki.
 • Roboty do rozrywki   ( 2 artykułów )
  Roboty stały się częścią naszego wolnego czasu. Otaczające nas zabawki wyposażone w najnowsze technologie nie pozwalają nam się nimi znudzić. Popularne są roboty imitujące zachowania zwierząt domowych.
 • Roboty humanoidalne   ( 2 artykułów )
  Robot humanoidaly czyli android robot przypominający wyglądem człowieka.
 • Sztuczna inteligencja   ( 1 Artykuł )
  Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) obejmuje zagadnienia sieci neuronowych, układów rozmytych, algorytmów ewolucyjnych, kogniwistyki. Sztuczna inteligencja bada reguły myślenia i podejmowania decyzji na podstawie obserwacji i symulacji.
 • Roboty kroczące   ( 5 artykułów )
  Roboty potrafiące kroczyć wykazują wiele cech nieosiągalnych dla robotów kołowych czy gąsienicowych. Nierówności terenu nie mają większego wpływu na mobilność robotów kroczących, zato konstrukcja oraz oprogramowanie robota jest bardziej skomplikowane.
 • Robotyka mobilna   ( 3 artykułów )
  Szybkość i zwinność robota mobilnego jest istotna by szybko pobrać informacje o otoczeniu. Konstrukcje mobilne mają wiele przeciwstawnych czynników do przeanalizowania, szczególnie istotna jest analiza podłoża, po którym nasz robot ma zamiar się poruszać.
 • Nanorobotyka   ( 3 artykułów )
  Dziedzina robotyki zajmująca się robotami w skali mikro a nawet nano. Głównym zagadnieniem jest problem zasilania oraz sterowania małych konstrukcji. Robotyka z tej dziedziny stwarza ogrom możliwości wykorzystania malutkich robotów w medycynie, szpiegostwie i nadzorowaniu różnego rodzaju procesów.
 • Teoria robotyki   ( 46 artykułów )
  Robotyka to także wiedza teoretyczna. Teoria robotyki to przede wszystkim obliczenia związane z zagadnieniem położenia robota, manipulatora w jego obszarze roboczym. Wiedza tu zabrana jest cennym materiałem uzupełniającym wiedzę hobbistów. Studenci oraz specjalisci z zakresu automatyki i robotyki znajdą niezbędne informacje z zakresu podstaw robotyki.
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne