Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gzip

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

gzip (GNU zip) to program komputerowy służący do bezstratnej kompresji danych, tworzony w ramach projektu GNU.

Pierwotnie napisany jako zamiennik dla programu compress. Popularny zwłaszcza w systemach uniksowych, gdzie jest często używany do kompresji archiwów tar. Pliki wyjściowe programu gzip mają rozszerzenie .gz.


 {mosgoogle}

Ggzip oparty jest o algorytm deflate, który jest kombinacją algorytmu LZ77 i kodowania Huffmana. Algorytm 'deflate' powstał w odpowiedzi na opatentowanie LZW i innych algorytmów kompresji. Jak oświadczył Jean-loup Gailly, jeden z autorów programu, poświęcił on więcej czasu na studiowanie patentów niż na opracowanie i oprogramowanie tego algorytmu.

Gzip nie powinien być mylony z Zip-em, z którym nie jest zgodny. Gzip nie archiwizuje plików, a jedynie je kompresuje. W celu archiwizacji plików musi zostać użyty inny program (np. tar) i dopiero powstałe archiwum jest kompresowane gzipem.

W celu przyspieszenia rozwoju oprogramowania wykorzystującego kompresję została stworzona (przez autorów gzip) biblioteka zlib. Obsługuje ona format plików gzipa oraz algorytm kompresji deflate. Biblioteka ta jest bardzo szeroko stosowana ze względu na niewielki rozmiar oraz efektywność działania. Wykorzystuje ją m.in. format graficzny PNG.

Pod koniec lat 90. XX wieku można było zauważyć przechodzenie z gzip na bzip2, który pozwala mocniej kompresować dane w wielu przypadkach, ale jest też znacząco wolniejszy.

Format kompresji danych zlib, algorytm deflate oraz format plików gzip zostały ustandaryzowane w następujących dokumentach RFC 1950, RFC 1951 i RFC 1952.

Pliki spakowane gzipem mają zwykle rozszerzenie .gz. Oprogramowanie uniksowe jest często rozpowszechniane w plikach o nazwie zakończonej .tar.gz lub .tgz, zwanych tarbalami (ang. tarball). Są to pakiety utworzone programem tar, które potem zostały skompresowane gzipem. Mogą zostać zdekompresowane poleceniem gzip -d plik.tar.gz lub rozpakowane przez tar xzf file.tar.gz. W postaci tgz są rozpowszechniane m.in. pakiety instalacyjne dystrybucji Slackware, polskiego KateOS oraz FreeBSD. Obecnie coraz więcej programów jest również rozprowadzanych jako archiwa .tar.bz2 z powodu zalet kompresji bzip2.

AdvanceCOMP implementuje algorytm deflate w sposób, który pozwala przepakować pliki .gz do rozmiaru mniejszego, niż jest to w stanie zrobić gzip. Podobnie algorytm ulepsza implementacja programu PNGOUT.

 
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne