Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

bzip2

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

bzip2 - algorytm i program komputerowy do bezstratnej kompresji danych, dostępny na licencji analogicznej do licencji BSD.

Bzip2 jest popularny na systemach Uniksowych, szczególnie do kompresji archiwów tar. Pliki tar.bz2 zawierające oprogramowanie FLOSS i inne dane można znaleźć na wielu publicznie dostępnych serwerach FTP.

Nowe pliki RPM korzystają z bzip2 do kompresji znajdujących się tam danych.{mosgoogle} 

Program kompresuje bloki danych o rozmiarach od 100 do 900 kilobajtów, w skokach co 100k. Każdy blok jest transformowany za pomocą transformaty Burrowsa-Wheelera, następnie przekształcany przez algorytm Move To Front, a w końcu jest kompresowany za pomocą algorytmu Huffmana.

Bzip2 osiąga znacznie lepsze (zwykle o 10%-20%) wyniki niż algorytmy strumieniowe typu deflate, jednak nie może być używany do kodowania strumieni.

Program potrzebuje do 8 megabajtów pamięci do kompresji i do 4 do dekompresji. Jest dostępny także wolniejszy, lecz zużywający mniej pamięci tryb dekompresji, który potrzebuje 2.5 megabajta. Dane te dotyczą bloków 900k, dla mniejszych rozmiarów bloków zużycie pamięci jest proporcjonalnie mniejsze.

Bzip2 używa własnych algorytmów sortowania bloków do transformaty Burrowsa-Wheelera, które są zazwyczaj bardziej efektywne od standardowych.

 
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne