Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Automatyka i Robotyka Mikrokontrolery ADUC831 Tryby pracy timera/licznika 0 i 1. Tryb 0 i Tryb 1

Tryby pracy timera/licznika 0 i 1. Tryb 0 i Tryb 1

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

Tryby pracy zegara/licznika 0 i 1  (zegar oznacza timer)
Następujące akapity opisują tryby operacyjne dla zegarów/liczników 0 i 1. O ile nie zaznaczono inaczej, powinno się przyjmować, że te tryby operacyjne są takie same dla zegara 0 jak i zegara 1.

Tryb 0 (13 – sto bitowy zegar/ licznik)
Tryb 0 konfiguruje 8 – śmio bitowy zegar/licznik z przeskalowaniem przez 32 (podzielonym). Ilustracja 1 ukazuje tryb operacyjny 0.
Image
Ilustracja 1. Zegar/licznik 0, tryb 0.

W tym trybie, rejestr zegara jest skonfigurowany jako 13 – sto bitowy rejestr. Gdy zliczanie przechodzi ze stanu w którym były już same jedynki do samych zer ustawiana jest flaga TF0 przepełnienia zegara. Flaga przepełnienia TF0 może być użyta do wygenerowania przerwania.  Wejście zliczające jest dostępne dla zegara gdy na wejściu TR0 mamy 1 oraz gdy na wejściu GATE  mamy 0 lub też na wejściu INT0 mamy 1. Podanie na wejście GATE jedynki pozwala kontrolować zegar przy pomocy zewnętrznego wejścia INT0 , by ułatwić pomiary częstotliwości impulsów.  TR0 jest bitem kontrolnym w specjalnym rejestrze funkcyjnym TCON; GATE jest w TMOD. 13 –sto bitowy rejestr składa się z wszystkich ośmiu bitów należących do TH0 i pięciu mniej znaczących bitów należących do TL0. Najstarsze trzy bity należące do TL0 są niezdeterminowane i powinny być ignorowane. Ustawienie flagi startu (TRO) nie czyści rejestrów.

Tryb 1 (16-sto bitowy zegar/licznik)
Tryb 1 jest taki sam jak tryb 0, poza tym, że rejestr zegara zlicza korzystając z wszystkich szesnastu bitów. Tryb 1 jest pokazany na rysunku 1. 
Image
Ilustracja 2. Zegar/licznik 0, Tryb 1.

 

 Źródło: dokumentacja ADuC831 

 
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy